شرکت نوپا چیه؟

شرکت نوپا یا شرکت نوآفرین یا بازآفرینی یا استارت‌آپ ( startup‎، کوتاه‌شدهٔ startup company) به یه شرکت یا کسب و کار گفته می‌شه که معمولاً به تازگی و در نتیجهٔ کارآفرینی ایجاد شده‌، رشد سریعی داره، و در جهت تولید راه حلی نوآورانه و دوام پذیر برای رفع یه نیاز در بازار شکل گرفته‌. این شرکت‌ها معمولاً مبتنی بر ایده‌هایی ریسک پذیر هستن که مدل کسب و کارشون مشخص نیست و بازار هدفشون هم در حد فرضه. شرکت‌های نوپا می‌تونه در هر حوزه‌ای ایجاد شه، ولی اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شه که رشد سریعی دارن و در زمینهٔ فنّاوری (تکنولوژی) فعالیت می‌کنن. شرکت‌های نوپا در دورهٔ حباب دات کام محبوب شدن. شرکت نوپا دارای ویژگی ها زیر هستن:

۱.مبتنی بر ارایه یک نوآوری جدید

۲.مبتنی بر کار تیمی

۳. عدم قطعیت (احتمالا شکست بسیار بالا است)

۴. امکان توسعه پذیری کسب و کار

شرکت‌های نوپا می‌تونن در هر شکلی و به هر اندازه‌ای ایجاد شن. سرمایه‌گذارها به‌طور کلی به اون دسته از شرکت‌های نوپایی جلب می‌شه که نسبت خطر به سود بالایی دارن و مقیاس پذیرتر هستن، و بنابراین هزینهٔ راه‌اندازی کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوهٔ بالایی برای برگرداندن سرمایه دارن. معمولاً یه شرکت نوپای موفق قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جا افتاده داره، یعنی میشه با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینهٔ رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی داشته باشه. شرکت‌های نوپا برای رشد سریع خودشون نیاز به جذب سرمایه دارن و در این راه گزینه‌های مختلفی دارن. شرکت‌های دیگه یا افراد سرمایه‌گذار می‌تونن به شرکت‌های نوپا با تبادل پول نقد در برابر سهام کمک کنن تا فعالیت خودشون رو شروع کنن. در عمل خیلی از شرکت‌های نوپا توسط بنیان‌گذارانشون سرمایه‌گذاری می‌شن. وظیفهٔ مهم در راه‌اندازی یک کسب و کار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم اون کسب و کاره. اگه ارزش یه شرکت بر اساس فناوری اون شرکت باشه، مهمه که بنیان‌گذاران از مالکیت معنوی ایده‌های خودشون محفاظت کنن. از چالش‌های راه‌اندازی یه شرکت نوپا سرمایه، نیروی انسانی و هزینه‌های پایه مثل اجاره دفتر و منشیه؛ بعضی از شرکت‌های نوپا برای کاهش این هزینه‌ها از دفتر کار مجازی یا فضای کار مشترک استفاده می‌کنن. همچنین چالش مسائل حقوقی با توجه به محصول یا خدمتی که کسب و کار نوپا می‌خواد ارائه بده هم وجود داره. اینکه چگونه تیم کاری دور هم جمع شن و هر کدوم چه تعهدی به کار داشته باشن یا خرید و فروش‌های اون‌ها به چه شکلی باشه گاهی بسیار مهمه. برچسب استارت آپ بودن ممکنه به شرکت‌ها کمک کنه وقتی که استخدام شرایط بهتری داشته باشن. بعضی از افراد با صلاحیت هستن که دوست دارن با شرکت‌های نو آورانه همکاری کنن و در عین حال دستمزد پایینی دریافت کنن. هنوز هم خیلی از بنیان‌گذاران هستن که دوست ندارن استارت آپ‌ها رو محدود به معیارهای موجود کنن .اون‌ها به این باورند که استارت آپ می‌تونه هر سن و اندازه ای داشته باش. راسل دسوزا، یکی از بنیان‌گذاران موتور جستجوی بلیط در این باره می‌گه:

زمانی که افراد احساس کنن کاری که انجام میدن تأثیری بر روی دیگران نداره خاصیت استارت آپ هم از بین میره. تعداد این افراد اصلاً مهم نیست. چیزی که مهمه اتمسفر و فضاییه که در اون افراد به تنهایی یا در کنار هم بتونن به موفقیت شرکت کمک کنن. مت سالزبرگ مدیر عامل و بنیان‌گذار Blue Apron هم معتقده که با معرفی کارمند جدید در شرکت و گذشت چند سال از عمر اون، حفظ پویایی موجود در کسب وکارها هم بسیار دشوار می‌شه. بیشتر بنیان‌گذاران بر این باورن که اکتساب استارت آپ‌ها توسط شرکت‌های بزرگ وضعیت اون‌ها را نفی نمی‌کنه.

معنی کسب کردن یا اکتساب در فرهنگ‌های مختلف متفاوته اما استارت آپی که توسط شرکت بزرگ‌تری کسب می‌شه یا به اون تعلق می‌گیره بخشی از اون کسب و کار بزرگ خواهد بود و می‌تونه هویت متفاوتی هم داشته باشه. فردی که کت و شلوار می‌پوشه و از پروازهای گران‌قیمت استفاده می‌کنه لزوماً مدیر عامل یه استارت آپ نیست.

حامیان مالی شرکت‌های نوپا معمولاً به دنبال جذب حمایت مالی (اسپانسر) هستن، و همزمان به دنبال ایجاد مزیت‌های رقابتی نسبت به بقیه رقبا هستن. از این رو این شرکت‌ها تلاش می کنن تا با بازاریابی و ایجاد یه شبکهٔ فروش منسجم زمینهٔ مناسبی برای کسب و کار خودشون فراهم کنن. با این حال، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا یه نوع سرمایه‌گذاری خطرپذیر دونسته می‌شه. فضاهای کار اشتراکی هم به عنوان یکی دیگه از بازیگران فعال این اکوسیستم در حمایت مالی از شرکت های نوپا و استارت آپ ها نقش مهمی دارن که با حمایت و هدایت تیم های جوان در مسیر های درست موجب رشد و شکوفایی اونها را فراهم می کنن. تیوان و زاویه نمونه های موفقی از این فضاها در شهر تهران هستن که به خوبی این رسالت رو انجام می دن ٬ همچنین فضای کار اشتراکی رابینکس در اصفهان هم در تلاشه که این با امکانات و حمایت های خودشون از کارآفرینان اصفهانی ٬ بتونن به رسالت اجتماعی خود در شهر اصفهان رو هرچه بیشتر فراهم کنه.

معادل فارسی استارت آپ چیست؟

در بعضی وب‌سایت‌ها این بیان شده که فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌ی کار آغازیان را به عنوان معادل فارسی واژه‌ی Startup انتخاب کرده. اما فرهنگستان همچنین ادعایی رو تکذیب کرده . به‌نظر می‌رسه که اگه استفاده‌ از واژه‌ی استارت آپ را مناسب نمی‌دونین، هم‌چنین یکی از بهترین گزینه‌ها برای توصیف شرکت های استارت آپی، اصطلاح شرکت نوپا هست. تعبیری که در ترجمه‌ی عنوان برخی از کتاب های مربوط به استارت آپ هم به‌کار رفته.

بد نیست اینهارو هم ببینید: