مرحله به مرحله یه استارت آپ موفق

مرحله به مرحله یه استارت آپ موفق

راه اندازی استارتاپ

مراحل راه اندازی استارت آپ با توجه به تعاریف و مواردی که در رابطه با مفهوم استارت آپ گفته شده، در اینجا لازم می‌بینیم که مراحل راه اندازی آن را به شکل جزئی و مرحله به مرحله معرفی کنیم تا شما هم بتونین از آن به عنوان یک الگو برای راه اندازی کسب‌ و کار خود استفاده کنین. البته، ممکنه بعضی از افراد به این مراحل، چند مرحله جزئی دیگری نیز اضافه کنن که به سلیقه افراد بستگی داره. اما اگر قصد راه اندازی یک استارت آپ را دارین، باید مراحل زیر را به طور دقیق دنبال کنین:

1. ایده‌پردازی مفهوم استارت آپ

از یه ایده شروع می‌شه، این ایده ممکنه خلاقانه و جدید بوده و یا ممکنه برگرفته از یک کسب‌و‌کار خارجی یا داخلی باشه. به عنوان مثال، قرار نیست که همیشه یک کسب‌و‌کار جدید برمبنای یک اختراع باشه، شاید یک فرد خلاق بتونه با تغییر کوچکی در یک فلاسک چای، توجه مشتریان رو به اون جلب کرده و آن را به عنوان محصول بفروشه. پس همیشه قرار نیست ایده یک استارت آپ پیچیده و سنگین باشه یا هزینه زیادی برای سرمایه گذاری لازم داشته باشه. اگر در اینترنت کلمه بهترین ایده‌ های استارت آپی را سرچ کنین، احتمالاً به گزینه‌های متعددی می‌رسین که بعضی از آنها در نگاه اول مسخره یا نشدنی به نظر می‌رسه، اما می‌بینین که گروهی از جوانان پر تلاش تونستن که همین ایده‌های مسخره را به کسب درآمد برسونن و حالا در چندین نقطه دنیا به فعالیت مشغولند. پس هیچ وقت برای ایده‌پردازی در حوزه کارآفرینی نترسید.

2. تحقیق و تعیین نقشه راه

گام دوم که برای تحقق بخشیدن به مفهوم استارت آپ باید بردارین، برداشتن یک کاغذ سفید و نوشتن نقشه راهه. در واقع این یه طرح خام از ایده شما و مسیر کلی از اونه و باید در اون مشخص کنین که می‌خواید به چه نقطه‌ای برسین. همانطور که گام اول را با ایده پردازی برداشتین، بهتره کمی خیال پردازی کنین و هدف خود را تا نهایت ممکن پیش ببرین. بعد از مشخص شدن هدف نهایی، زمان اون رسیده  که این مسیر رو به چندین مسیر کوتاه تر بشکنین و در واقع چندین هدف کوتاه و بلند برای خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر قصد دارید به یک شهر دیگر سفر کنید، باید در مسیر خود مشخص کنید که به کدام روستاها یا شهرستان‌ها خواهید رسید و هدف شما در آنجا چیست. در مرحله بعد، باید تحقیق کنید. داشتن یک ایده خام خوبه، اما به همون اندازه خطرناکه و ممکنه شما را از مسیر خارج کند. تحقیقات شامل بررسی‌های مختلف در مورد محصول و همچنین استقبال مشتریان از این محصوله. بهترین نقطه برای شروع تحقیق اینه که از افراد خانواده و آشنایان خود بخواید که در مورد ایده شما نظر بدن و اگر ایرادی در این مسیر وجود داره، به شما تذکر بدن.

3. ثبت ایده و ادعای مالکیت

مرحله قبل نباید از محدوده خانواده و آشنایان قابل‌اعتماد بیشتر بشه، دلیل این موضوع هم ساده ست، جلوگیری از افشای ایده. فراموش نکنین که ایده یه چیز جدیده و ذهن افراد مختلف با هم متفاوته. شاید شما به یه ایده رسیده باشین که افراد دیگه هرگز به اون فکر نکردن . بنابراین در مرحله سوم از راه اندازی استارت آپ باید به سراغ ثبت ایده و ادعای مالکیت اون برین. اگه ایده شما تکراری و برگرفته از بقیه شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای ملی و بین المللیه، کار شما زیاد سخت نیست و برای ثبت اون نیازی به مراحل سختی ندارین. اما در بعضی موارد شاهد اختراع و ایده‌های خلاقانه از طرف افراد هستیم که در سطح ملی و در سطح بین المللی، نمونه‌های مشابه ندارن. اگه ریسک افشای اون رو بپذیرین و اون را با افراد مختلف در میون بزارین، احتمال دزدیده شدن ایده شما وجود داره و شاید افرادی امکانات لازم برای رسیدن سریع‌تر به نتیجه آن را داشته باشن. برای ثبت اختراع و ایده نوآورانه خود، به سراغ پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی به آدرس اینترنتی http://iripo.ssaa.ir برین و مراحل ثبت اختراع خودتون رو انجام بدین تا بتونین نسبت به مالکیت اون ادعا کنین. تمامی مراحل انجام ثبت اختراع در این وبسایت آموزش داده شده پس از انجام و ثبت اون، یه گواهی ثبت اختراع به شما داده می‌شه که می‌تونین به کمک اون ادعای مالکیت خودتون رو داشته باشین.

4. تهیه نمونه اولیه ایده‌های مختلفی در قالب مفهوم استارت آپ

تعریف می‌شه که انجام هر کدام از اونها از یه مسیر مختلف عبور می‌کنه. بعضی از این ایده‌ها، خدماتی هستن و نیازی به تهیه نمونه اولیه ندارن، بعضی دیگه شامل نمونه‌های آزمایشگاهی می‌شه، که اصلی‌ترین مرحله مربوط به همین تهیه نمونه اولیه ست. پس در اول مشخص کنین که محصول نهایی شما چه چیزیه و آیا امکان تولید نمونه اولیه از اون وجود داره؟ توجه کنین که:

کارهای خدماتی، نیازی به تولید نمونه اولیه ندارن، اما تحقیقات در اونها لازمه؛ کارهای آزمایشگاهی به تولید نمونه اولیه وابسته ست و تحقیقات هم در اون‌ ها لازمه؛ ایده‌های اینترنتی برای تولید نمونه اولیه ساده‌تر هستن و باید با سرعت بیشتری انجام بگیره؛ تولید نمونه اولیه برای یه محصول خاص سخت‌تره و باید از افشای اون جلوگیری بشه؛ تولید نمونه اولیه برای یه محصول باید همراه با تحقیق در مورد بازاریابی و نیاز مشتریان باشه. پس اگر مشخص کردین که محصول نهایی شما به چه صورتیه، باید ببینین که عکس العمل افراد جامعه نسبت به نمونه اولیه اون به چه صورته. بنابراین، سعی کنید که چند نمونه اولیه تولید کنین که کیفیت اونها برای عموم جامعه قابل قبول باشه.

5. عرضه نمونه به جامعه هدف کوچک و بررسی بازار

در گام دوم پیشنهاد دادیم که ایده خودتون رو به افراد نزدیک و خانواده خودتون نشون بدین و نظر اونها رو بپرسین. اما در این مرحله، با توجه به این که ایده خود را ثبت کردین و می‌تونین ادعای مالکیت داشته باشین، می‌تونین جامعه هدف خودتون رو توسعه بدین. چند مورد یا نمونه اولیه رو تولید کنین (در مورد محصولات فیزیکی بهتره 100 نمونه باشه)، و اون‌ها را در اختیار جامعه هدفتون قرار بدین و همزمان با اون، یه فرم نظرسنجی هم در اختیار اونها قرار بدین. از این افراد بخواین که از محصول مورد نظر استفاده کنن و در مورد شرایط مختلف اون نظر بدن. فرم نظرسنجی شما می‌تونه شامل موارد زیر باشه: کیفیت کاری محصول؛ کیفیت ظاهری محصول، کیفیت خدماتی محصول؛ قیمت مناسب برای محصول؛ پیشنهاداتی برای بالا بردن کیفیت کاری محصول؛ میزان تمایل مشتریان به محصول؛ احتمال موفقیت محصول در بازار؛ نیازها و نواقص عملکردی محصول. تهیه این فرم نظرسنجی تا حدود زیادی سلیقه‌ایه و تحت تأثیر نوع محصول و خدمات اون ممکنه تغییر کنه. ولی همیشه سعی کنین که از جامعه هدف خود پیشنهادهای مختلفی دریافت کنین و از اونها بخوابن که خیلی سریع و بدون رودربایستی در مورد محصول شما نظر بدن. این نظرها در گام‌های بعدی به شما کمک می کنه  و یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت استارت آپ ها به شمار می‌ره.

6.ثبت ایده و محصول در مرحله قبل،

ایده خود را به ثبت رسوندین و این شانس را به خود دادین که در مورد مالکیت آن ادعا داشته باشین. اما این ادعا نمی‌تونه شامل محصولات به دست اومده از اون باشه و ممکنه افرادی از محصولات مشابه با اون یا حتی از ویژگی‌های بهتر اون استفاده کنن. پس باید در مراجع قانونی نسبت به ثبت ایده و محصول خود اقدام کنین و مطمئن بشین که هیچ شخص دیگه ای از محصولات شما استفاده نمی‌کنه. مقدمات انجام این کار هم مثل مراحل ثبت اختراعه و می‌تونین از پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی این کار را انجام بدین تا از مراحل بعدی و از کپی نشدن محصول خود مطمئن بشین. مفهوم استارت آپ با ریسک همراهه و باید نهایت تلاش خودتون روبه کار بگیرین تا این ریسک‌ها رو از بین ببرین.

7.پیدا کردن سرمایه‌گذار

یکی از مهمترین مراحل و شاید بزرگترین چالش برای راه اندازی استارت آپ، پیدا کردن یک سرمایه‌گذار برای پروژه ست که بشه ریسک سرمایه‌گذاری بر روی یک ایده نو را بپذیره. در بالا به این نکته اشاره کردیم که استارت آپ ها همیشه با ایده‌های نو شروع نمی‌شه و ممکنه در بعضی  از اونها ایده‌های تکراری یا ایده‌های اجرا شده در بقیه کشورها پیاده‌سازی بشه. بنابراین، شاید پیدا کردن یک سرمایه گذار بعد از مدتی امکان پذیر باشه، اما لازمه که نوع سرمایه گذاری اونها هم مشخص بشه.

بد نیست اینهارو هم ببینید: