چجوری یه سرمایه گذار برای استارت آپ مون پیدا کنیم؟

چجوری یه سرمایه گذار برای استارت آپ مون پیدا کنیم؟

چگونه یک سرمایه گذار استارت آپی مناسب پیدا کنیم؟

با توجه به تعریفی که برای انواع سرمایه گذار استارت آپی قبلا  داشتیم، احتمالاً این سؤال برای شما به وجود اومده که چگونه یه سرمایه گذار مناسب پیدا کنیم؟ آیا می‌تونیم به هر کسی با هر حجم سرمایه مالی اعتماد کنیم؟ ممکنه بعضی از نهادها مانند بانک‌ها یا حتی پارک علم و فناوری که دولتی هستن از سطح اطمینان بالاتری برخوردارن و اعتماد کردن به اونها آسون‌تر باشه. اما راهکارهای زیر در حوزه مفهوم استارت آپ می‌تونه به شما کمک کنه:

1.گزینه‌های سرمایه‌گذاری خودتون رو بشناسین وقتی که برنامه اصلی شما راه‌اندازی یه استارت آپ بر اساس یه ایده خامه، طبیعتا شما نمی‌تونین به هر نوع سرمایه‌گذاری و با هر حجم مالی اعتماد کنین. پس اولین کاری که باید انجام بدین اینه که مشخص کنین سرمایه مالی شما از چه مسیری تأمین شه. آیا می‌خواین از وام‌های بانکی استفاده کنین؟ آیا در بین دوستان و آشنایان شما سرمایه کافی برای این پروژه وجود داره؟ آیا در نهایت ممکنه به تجهیزات آزمایشگاهی نیاز داشته باشین؟ آیا می‌خواین کسی در پروژه شما دخالت داشته باشه؟ آیا احساس می‌کنین که در یک دوره زمانی مشخص می‌تونین وام یا بدهی را بازپرداخت کنین؟ آیا سرمایه‌گذار رو در سود و زیان شرکت خود دخالت میدین؟

اگه شما بتونین به این سؤالا به طور واضح و دقیق پاسخ بدین، به احتمال زیاد تعداد زیادی از گزینه‌های شما حذف میشه و تنها به چند مورد محدود می رسین که قضاوت کردن در مورد اونها ساده‌تره. البته توجه داشته باشین که در هر مسیری باید راه برگشتی نیز وجود داشته باشه تا امکان استفاده از هر ابزاری را پیدا کنین.

2.یک لیست از سرمایه‌گذاران تهیه کنین .فرض می کنیم که مرحله قبل رو به طور کامل انجام دادین.  یک جدول طراحی کنین و در این جدول 5 گروه سرمایه‌گذار رو مشخص کنین و تعیین کنین که هر کدوم از اونها در نهایت چه نقشی در پروژه شما دارن. اگر بتونین این مرحله رو به درستی و با تصمیم گیری مناسب انجام بدین، یعنی به طور دقیق اونها رو دسته بندی کردین و می‌تونین گام بعدی خودتون رو با اطمینان بیشتری بردارین.

3.جلسه مصاحبه بزارین و با سرمایه‌گذاران صحبت کنین یکی از مهمترین ابزارهایی که یه کار آفرین در مسیر راه اندازی استارت آپ باید داشته باشه، توانایی در مذاکره و مصاحبه ست. در اینجا، شما باید با تمامی سرمایه‌گذاران نوشته شده در فهرست خود مذاکره کنین و از اون‌ها وقت برای مصاحبه بگیرین. با توجه به اولویت خود، به نوبت به سراغ این افراد برین و با اونها در مورد پروژه خودتون و نتیجه اون صحبت کنین. سعی کنین که هدف اصلی خودتون رو توضیح بدین و به طور واضح و شفاف از اونها بخواین که هدف خودشون رو در مورد این سرمایه‌گذاری به شما اعلام کنن. حضور در این مصاحبه هنر شما رو نشون میده و حتی ممکنه ایده‌ها و طرز فکر بعضی از سرمایه‌گذاران باعث شه که روش اولیه خودتون رو کنار بزارین و به سراغ یک صفحه جدید برین.

4.توافقات خودتون رو قانونی کنین به قول قدیمی‌ها «حرف باد هواست». این می‌تونه یکی از بهترین توصیه‌ها و مشاوره‌ها در راه اندازی یک پروژه باشه. شما احتمالاً در طول مسیر خود با افراد زیادی مواجه میشین که همه اونها شما رو به سمت جلو سوق میدن و احتمالاً قول‌های زیادی در مورد مساعدت مالی و امکانات دریافت می‌کنین، «این در ذات مفهوم استارت آپ است». اما مطمئن باشین که در مراحل سخت و پیچیده کار، بیشتر این افراد حرف خود را پس گرفته و حتی نمی‌تونین اونها را پیدا کنین. در مورد سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی استارت آپ این موضوع بسیار خطرناک‌تره و حتی ممکنه باعث شکست پروژه شما بشه. پس اگه با یک سرمایه‌گذار صحبت می‌کنین و با اونها به توافق می‌رسین، حتماً تمامی توافقات خودتون رو به صورت مکتوب و در قالب یک قرارداد بیارین و از اونها بخواین که به قراردادشون تا آخر کار پایبند باشن.

5.تولید انبوه را شروع کنین در این مرحله تجارت شما کم کم مفهوم استارت آپ به خود می‌گیره و تقریباً می‌تونیم اون رو به عنوان یک شرکت نوپا معرفی کنیم. طبیعتاً در مراحل قبل بررسی‌هایی در مورد نمونه‌های اولیه و پایه انجام شده و با توجه به بازخوردهای دریافتی، تغییراتی در محصول‌ها یا در خدمات به وجود اومده. همچنین حضور سرمایه‌گذار باعث می‌شه که اعضای تیم با روحیه بهتری وارد فرآیند تولید بشن و باید مقدمات لازم برای تولید انبوه فراهم بشن. البته، تولید انبوه باید در چند فاز صورت بگیره تا روند کنترل هزینه و درآمد به شکل مناسبی انجام بشه.

6.تبلیغات و بازاریابی را فراموش نکنین آخرین مرحله‌ای که روند رو به رشد استارت آپ را به قله می‌رسونه، مرحله تبلیغات و بازاریابیه.

در مراحل قبل:

یک محصول تولید شد، در معرض دید افراد زیادی قرار گرفت، نقاط قوت و نقاط ضعف اون دیده شد، تغییراتی در اون به وجود اومد، یه سرمایه گذار برای شروع کار پیدا شد، تولید انبوه اون در چند فاز انجام گرفت، و اکنون زمان فروش و عرضه اون به مشتریان میرسه. تبلیغات و بازاریابی یعنی آگاهی مردم و مشتریان نسبت به یه برند. محصول یه استارت آپ تا زمانی که فرایند تبلیغات و بازاریابی بر روی اون انجام نشه، نمیشه در بازار با بقیه رقبا بجنگه. از طرفی، مشتریان هم تمایل زیادی به استفاده از همچنین محصولاتی ندارن. پس در این مرحله، یک تیم استارت آپی باید به سراغ یک شخص بازاریاب بره و از اونها بخواد که محصول تیم را تبلیغ کنن. راهکارهای مختلفی برای تبلیغات وجود داره که بعضی از اونها به صورت تبلیغات اینترنتی و بعضی هم به صورت تبلیغات محیطی هستن که با توجه به دسترسی گروه، ممکنه یک یا چند مورد از اونها انتخاب شه.

بد نیست اینهارو هم ببینید: